POLİS AKADEMİSİ

Haberler

ULUSLARARASI KORUMA ALTINDAKİ KİŞİLER HAKKINDA POLİSİN BİLGİLENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI
  02 Mayıs 2019

UNHCR ile Polis Akademisi Başkanlığınca kurumlararası işbirliği çerçevesinde, ülkemizde bulunan farklı statüdeki kişilerin durumu, özellikle bu kişilerin karıştığı asayişe müessir fiillerde polisin tutumu, yaşanan sorunlar/karşılaşılan güçlükler, kurumlararası işbirliği ve koordinasyonun etkin biçimde sağlanabilmesi amacıyla yapılması gerekenler gibi konuların tartışıldığı “Uluslararası Koruma Altındaki Kişiler Hakkında Polisin Bilgilendirilmesi Çalıştayı” 2 Mayıs 2019 Perşembe günü, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet AKARCA, Emniyet Genel Müdürü Celal UZUNKAYA, Polis Akademisi Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz ÇOLAK ve Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Katharina LUMPP ile Emniyet Genel Müdürlüğümüze bağlı Daire Başkanlıkları, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, akademisyenler, üst düzey emniyet görevlileri ve gazetecilerin katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. 

Toplam dört oturumdan oluşan çalıştay; oturum başkanlığını Prof. Dr. Ahmet İÇDUYGU’nun yapmış olduğu ilk oturum, ‘Genel Perspektif’ başlığı altında gerçekleştirilmiş olup Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden Zübeyde CENGİZ’in Türkiye’de Uluslararası ve Geçici Koruma, Polis Akademisi Başkanlığından Doç. Dr. Y. Furkan ŞEN’in Göç ve Kamu Düzeni: Göçün Güvenlikleştirilmesi ve İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı’ndan Duygu YILDIRIM Sosyal Uyum ve Mültecilerin Güvenlikle İlgili Problemleri konularında sunumlarıyla devam etmiştir. 

İkinci oturum ise Prof. Dr. Bayram Ali SONER’in başkanlığında ‘Mültecilerle Birlikte Yaşam, Algılar, Toplumsal Bütünleşme ve Medya Temsili başlığı altında Prof. Dr. Murat ERDOĞAN’ın Suriyeliler Barometresi, Prof. Dr. A.Fulya ŞEN’in Uluslararası Koruma Altındaki Kişilerin Medyadaki Temsili ve İbrahim Vurgun KAVLAK’ın Çok Bilinen Yanlışlar, Mülteci Algısı ve Sosyal Uyum sunumları ile oturum tamamlanmıştır.

Çalıştayın öğleden sonraki oturumlarında ise oturum başkanlıklarını Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ufuk AYHAN ve Prof. Dr. İbrahim DURSUN’un yaptıkları 3. ve 4. oturumlar ‘Saha Tecrübeleri’ başlığında en çok uluslararası koruma altındaki insanların bulunduğu 11 İl Emniyet Müdürlükleri ve Asayiş Dairesi Başkanlığından temsilci Emniyet Müdürlerinin sunumları ile çalıştay sona ermiştir. 
 

Haberi Paylaş