POLİS AKADEMİSİ

Haberler

"Terörizmin Siyasi ve İdeolojik Kökenlerini Keşfetme" Çalıştayı
  17 Kasım 2023

Polis Akademisi ile Avrupa Birliği Kanun Uygulama Eğitimi Ajansı (CEPOL) arasında yürütülen “Terörle Mücadelede Bilgi Değişimi ve Ceza Adaleti Uygulamaları Projesi (CT-INFLOW)” kapsamında beşinci çalıştay olarak 15-17 Kasım 2023 tarihleri arasında Portekizin Porto kentinde “Terörizmin Siyasi ve İdeolojik Kökenlerini Keşfetme” çalıştayı gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu çalıştaya; Polis Akademisi Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz ÇOLAK, Uluslararası İşbirliği Birimi Direktör Yardımcısı Gabor KOVAC, Terörle Mücadele Uzmanı AB Delegasyonu Tomas KRAMPERA, Polis Akademisi Başkan Yardımcımız 1. Sınıf Emniyet Müdürü Doç. Dr. Ufuk AYHAN, İç Güvenlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sıtkı YILDIZ, CEPOL Terörle Mücadele alanında uzman temsilcilerinden Adli Polis Biriminden João PAULO,  Nordik Terörle Mücadele Ağından Andrin RAJ ve Tehdit Analizi Koordinasyon Biriminden Erwin Van VLIERBERGHE, EGM Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkan Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü İhsan ERDOĞAN, Akademimiz ve EGM birimlerimizden Emniyet Müdürleri ile Akademisyenler ve Avrupa Birliği Kanun Uygulama Eğitim Ajansı (CEPOL)  21 ülkeden toplamda 47 temsilci katılım sağlamıştır.

Çalıştay “Dini İstismar Eden Kültist Grupların ve Şiddet Yanlısı Aşırıcı Grupların Ortaya Çıkmasındaki Temel Nedenler", "Aşırı Sol ve Aşırı Sağ İdeolojiye Sahip Terör Örgütlerinin Ortaya Çıkmasındaki Temel Nedenler", "Yeni Terörizm Türleri/Biçimlerinin Oluşmasındaki Temel Nedenler/Terörizm ve Teröristlerin Sosyal ve Psikolojik Karakteristikleri", "Aşırıcılıkla Mücadelede Devletlerin Rolü ve Yapılması Gerekenler” konulu oturumlar ile ele alınmıştır.

Haberi Paylaş