POLİS AKADEMİSİ

Akademi

Polis Bandosu

  • Polis Bando ve Armoni Mızıkası 1959 yılında İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, Emniyet Genel Müdürü Sayın Cemal GÖKTAN ‘ın talimatı ve destekleriyle Cumhurbaşkanlığı Armoni Mızıkası Şeflerinden Emekli Bando Albay İhsan KÜNÇER denetiminde enstrüman ve repertuar yönünden İngiliz Polis Teşkilatı Armoni Mızıkası örnek alınarak kurulmuştur.  Bando müziği konusunda uzman kişiler derslere girmiş, personele iyi bir müzik eğitimi vermiş ve yapılan sınavlar sonunda başarılı olanlar Polis Armoni Mızıkası çekirdek personelini oluşturmuştur.
  • 1962 yılında birimin başına yine Cumhurbaşkanlığı Armoni Mızıkası Flütçülerinden Emekli Bando Binbaşı Turan ÜÇER atanmış ve bu görevini 1973 yılına kadar sürdürmüştür.
  • 1973-1981 yılları arasında «Bando Şefliği» görevini uhdesinde görevli personel arasından seçerek sürdürmüş, 1981 yılında Bando Şefliği görevine Kara Kuvvetleri Komutanlığı Armoni Mızıkası Şeflerinden Sorbon Üniversitesi Müzikoloji Bölümü Mezunu Emekli Bando Albay Ural ÇİMLİ atanmış,  Polis Bandosu aynı yıl Gölbaşı Polis Eğitim Merkezi Sitesi içerisindeki yeni binasına taşınmıştır.
  • Polis Bandosu daha önceki yıllarda Polis Enstitüsüne, Ankara Emniyet Müdürlüğü Toplum Polisine ve Emniyet Genel Müdürlüğü İdari ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı kadrosuna alınmış Ocak 1989  yılından itibaren Polis Akademisi Başkanlığına bağlanmıştır.