POLİS AKADEMİSİ

Basında Akademi

  Basında Akademi MENU

Polis Akademisi Mezunu, Afganistan’da Üst Düzey Göreve Atandı

Türkiye Polis Akademisi mezunu Zala Zazai, Afganistan’ın Host vilayetinde Suçlarla Mücadele Daire Başkanı olarak atanarak, bir ilki gerçekleştirdi. Genç Zazai, Taliban öncülüğündeki ayaklanmada büyük hasar gören Host şehrindeki görevine başlamadan önce Türkiye’de Polis Akademisi’nde eğitim aldı. Düzenlenen “Uluslararası Afgan Polisi Temel ve İleri Seviye Eğitimi” Programından 2020 Nisan ayında “Pekiyi” derecesiyle mezun oldu.

Kendisi için tertip edilen yemin töreninde konuşan Zazai, topluma elinden gelen en iyi şekilde hizmet edeceğine ant içti. Twitter’dan yaptığı açıklamada da şunları ifade etti: “Bugün, güzel Host’ta resmen görevime başlıyorum. Ülkeme hizmet etmekten gurur duyuyorum. Görevimde hep dürüst olacağıma söz veriyorum.”

Polis Akademisi Başkanlığı edindiği kabiliyet ve tecrübelerini gerek yabancı polis teşkilatları gerek yurt içi kamu kurum ve kuruluşların güvenliğini sağlayan birimlerle paylaşmaya devam ediyor. Akademi, bu kapsamda yabancı ülkeler ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla imzalanan uluslararası anlaşmalar, protokol ve muhtıralar doğrultusunda gelen talepleri değerlendirerek eğitim faaliyetleri gerçekleştirdi.

Buna göre, 2015-2019 yıllarını kapsayan son 5 yılda, 75 farklı ülkeye yönelik 2 bin 156 uluslararası eğitim düzenlendi. Eğitimlere ülkelerin güvenlik birimlerinde görevli 35 bin 308 kursiyer katıldı. Bunların içerisinde Afgan polisleri önemli bir yer teşkil etti.

Haber Linki: https://www.aa.com.tr/en/asia-pacific/afghanistan-turkey-trained-female-cop-gets-senior-post/1869962