POLİS AKADEMİSİ

KİTAPLAR

Mütareke Döneminde İstanbul Polisi

Mütareke Döneminde İstanbul Polisi
Eyüp ŞAHİN

 • ISBN
  978-605-4619-34-4
 • Baskı Sayısı
  1. Baskı: 1000 adet.
 • Sayfa Sayısı
  406
 • Ebat
  14x21
 • Editör
 • Satış Fiyatı
  54 TL
 •  

Anadolu’da başlatılan Milli Mücadelenin silah, mühimmat ve cephane ihtiyacının yanında çeşitli askeri ve sivil malzemeye de ihtiyacı duyuluyordu. Bu ihtiyaçların karşılanması, zaferin kazanılması için çok büyük bir önem arz ediyordu. Bu malzemeler, Osmanlı Devletine başkentlik yapmış olan İstanbul’da bolca bulunuyordu. İstanbul’da ayrıca, mücadelenin başarıya ulaşması hususunda katkıda bulunabilecek askeri ve sivil önderler de bulunuyordu. Bunların, bir şekilde, Anadolu hareketinin başkenti konumunu kazanan Ankara’ya ulaştırılması gerekiyordu. Bu ülkü doğrultusunda, vatanperverlerce çeşitli cemiyetler kuruldu. Bu cemiyetlerin en faal üyeleri, İstanbul’da bulunan askeri ve sivil vatanperverlerin yanında, İstanbul Polis Müdüriyeti Umumiyesi çalışanları arasından görevi kabul edenlerden oluşuyordu. 

İstanbul’da bulunan Türk polisi, Anadolu hareketine yardım için kurulan gizli cemiyetlere üye olarak kuruluş gayeleri doğrultusunda cansiperane biçimde çalışmaya başladılar. Aradan zaman geçtikten sonra, Anadolu’daki Milli Mücadeleyi yönetenler, milli orduyu kurup yönetimi tamamıyla ellerine almalarından sonra, İstanbul’da bulunan vatanperverler vasıtasıyla yeni ve daha güçlü biçimde örgütlenmiş cemiyetlerin kurulmasını sağladılar. İstanbul’da görev yapan vatanperver polisler, yeni kurulan bu cemiyetlere üye olmada ve cemiyetlerin kuruluş gayeleri doğrultusunda hizmet etmede birbirleriyle yarıştılar. 

Bilhassa İstanbul Polis Müdüriyeti Umumiyesi emrinde görev yapan polis amir ve memurları, Anadolu hareketine yapılan yardımlar hususunda büyük bir imanla birlikte kahramanca çalışmaya başladılar. Gece ve gündüz mevhumu tanımadan, can korkusu taşımadan, ihtiyaç duyulan hususlarda cansiperane hizmet verdiler. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümetinin ve onun silahlı birimi olan ordunun ihtiyaçlarının karşılanmasında kendilerini görevli addederek çalıştılar. Öyle ki, hükümetin ve ordunun zaruri ihtiyaçlarından kabul edilen istihbarat ihtiyacının karşılanması hususunda da çok önemli görevlerde bulundular.

Bu kitap mütareke günlerinde İstanbul polisinin vatanın kurtuluşu için verdiği mücadeleyi gün yüzüne çıkartan önemli bir kaynak kitap.