POLİS AKADEMİSİ

KİTAPLAR

Genel Protokol Bilgisi

Genel Protokol Bilgisi
Ali KÖSE

 • ISBN
  978-605-4619-79-5
 • Baskı Sayısı
  1. Baskı: 3500 adet.
 • Sayfa Sayısı
  146
 • Ebat
  14x21
 • Editör
 • Satış Fiyatı
  6 TL
 • Not
  Kitapları satın alabilmek için Polis Akademisi Başkanlığı / Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü Yücetepe mah. Necatibey cad. No:108 Çankaya / Ankara adresine müracaat etmeniz gerekmektedir.
  Tel: 0312 462 91 17-18
  Adres tarifi için tıklayın

Kamusal yaşamda, törensel ve biçimsel davranış kuralları bütünü olan protokol, devletler için nezaket ve zarafet çerçevesinde gücünü ortaya koyma, kudretini yansıtma aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Protokol, sadece devlet ve diplomasi ilişkileri bağlamında değil, aynı zamanda kurumsal ve bireysel onur ile saygınlığı da koruyan önemli bir mekanizmadır.
Tanışma ve tanıştırılmadan hitap tarzına, yazışma ve telefon konuşmalarından toplantı, makam, araç ve eş düzeyde ziyaret kurallarına kadar uzanıp hem sosyal hayatı hem de kamusal alanı geniş bir şekilde kapsayan protokol kuralları ilk olarak Fatih Sultan Mehmet tarafından Kanunname-i Ali Osman’da belirtilmiş ve Enderun mektebinde Teşrifat dersleri olarak okutulmuştur. Tanzimat döneminden itibaren Teşrifat Nazırlığı eliyle yürütülen protokol konusu 1927 yılı itibariyle Hariciye Vekaleti teşkilatı tarafından yürütülmektedir. Bu durum diğer kurum ve kuruluşların protokol konusunda sorumluluk içerisinde bulunmadığı anlamına gelmemektedir. Çünkü protokol; kişiye, kuruma ve devlete hak ettiği ve layık olduğu saygı ve itibarın gösterilmesine yarayan olmazsa olmaz ilkelerdir. Bir kişinin protokole önem vermemesi ya da uymaması demek; taşıdığı unvanın, çalıştığı kurumun ve temsil ettiği makamın itibarının düşmesi demektir.
“Genel Protokol Bilgisi” kitabı her türlü işbirliği modellerinde, etkinliklerde ve bilhassa kamu diplomasisinde sıkça karşılaştığımız protokol konusunda farkındalığa sahip olmak ve eksiklikleri gidermek için kaleme alınmıştır.