POLİS AKADEMİSİ

FAALİYETLER

  FAALİYETLER

Uluslararası Uyuşturucu Konferansı (06-08 Aralık 2018 ANTALYA)
  10 Aralık 2018

Uluslararası Uyuşturucu Konferansında Dünyada ve Türkiye’de Uyuşturucu İle Mücadele tartışılmıştır.
Polis Akademisi Suç ve Kriminoloji Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü tarafından Antalya’da 6-7-8 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen Uluslararası Uyuşturucu Konferansı “Türkiye’de ve Dünyada Uyuşturucuyla Mücadele” ana temasıyla gerçekleştirilmiş, 7 farklı ülkeden 43 bilim insanı ve uzmanın sunumlarıyla katkı verdiği konferansta 200 alan profesyoneli yer almıştır.

Polis Akademisi Başkanı Sn. Prof. Dr. Yılmaz Çolak’ın selamlama konuşmasının ardından İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu’nun açılış konuşmasıyla başlayan Uyuşturucu Konferansında Emniyet Genel Müdürü Sn. Celal Uzunkaya ve Antalya Valisi Sn. Münir Karaloğlu da birer konuşma yapmıştır. 

Adli tıp alanında Türkiye’nin en önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Sevil Atasoy’un bilimsel oturumlardan önce açılış konferansı verdiği etkinlikte bilim insanlarının yanı sıra farklı disiplinlerden uzman ve uygulayıcılar da sunumlarıyla Uyuşturucu Konferansına katkıda bulunmuştur.  

Dünyada ve Türkiye’de uyuşturucu ile mücadelede tarihsel perspektifin yanı sıra günümüzde neler yapılması gerektiği de tüm boyutlarıyla değerlendirilen konferansta önleyici tedbirlerden tedaviye kadar birçok kavram ele alınarak tartışılmıştır. Uyuşturucu ticaretinin terörün finansmanında çok önemli kaynaklardan biri olduğu vurgusu ile birlikte bu ticaretin önlenmesi için uluslararası işbirliğinin kaçınılmaz olduğunun altı çizilmiştir. Sentetik uyuşturucuların üretim ve kullanımının artış trendinde olduğu vurgulanan konferansta uyuşturucuyla etkin mücadele için bu sentezde kullanılan öncül kimyasal maddelerin kontrolünün önemi tartışılmıştır.