POLİS AKADEMİSİ

KİTAPLAR

Birinci Dünya ve İstiklâl Savaşı’nın Mağdurları Esir Polisler

Birinci Dünya ve İstiklâl Savaşı’nın Mağdurları Esir Polisler
Eyüp ŞAHİN

 • ISBN
  978-605-4619-57-3
 • Baskı Sayısı
  1. Baskı 1000 Adet
 • Sayfa Sayısı
  411
 • Ebat
  16 x 24 cm
 • Editör
  -
 • Satış Fiyatı
  162 TL
 •  

Esir Polisler

Sanayi devrimini tamamlayan Avrupa devletleri, sanayilerinin ihtiyaç duyduğu enerji ve hammaddenin büyük oranda bulunduğu Osmanlı-Türk ve İslam dünyasına yoğunlaştılar. Savaşa bulaştırılan Osmanlı devleti birbirinden ve merkezden uzakta bulunan çeşitli cephelerde savaşmak zorunda kaldı. Zorluklar birbirini Takip etti. İhanetler tavan yaptı. 
Netice itibariyle de Osmanlı Devleti yenilmiş kabul edildi. Osmanlı Devleti, çoklu cephelerde savaşırken güvenlik görevlileri ve sivil halkı büyük mağduriyetler yaşadı. Geniş Osmanlı coğrafyasında görev yapan polisler de esir muamelesi görerek mağdurlar topluluğuna katıldılar. Bu manada mağduriyet yaşayanların büyük çoğunluğu güney cephelerindeki savaşlar sonucunda elden çıkan topraklarda görev yapan polisler oldu. İngilizler tarafından esir kamplarında savaşın sonuna kadar tutuldular. 
Osmanlı yönetimi, savaşın bütün şiddetiyle sürdüğü dönemde esir olan görevlilerinin peşine düştü. Esirlerle ilgili bilgiler kurumlarına iletildi. Bu bağlamda, Hilal-i Ahmer Cemiyetinde oluşturulan 'Üsera Komisyonu' aracılığıyla tespit edilen polislerle ilgili bilgiler de Emniyeti umumiye Müdüriyetine iletildi. Esir oldukları Belirlenen polisler, 'Üsera Defteri' adıyla oluşturulan deftere kaydedildi. Esaret yerleri tespit edilen polislerin maaşları Osmanlı Bankası aracılığıyla kendilerine gönderildi. Bazılarının Maaşları iki kısma ayrılarak yarısı ailelerine gönderildi. Maaşları ulaşılamayan polislerin ailelerine ödenen maaşın diğer yarısı hak edenler adına muhasebede biriktirildi. Esaretten döndüğünde kendilerine ödendi.