Fakülte Hakkında

FAKÜLTE HAKKINDA

  Güvenlik Bilimleri Fakültesi; 25.04.2001 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Polis Akademisi Başkanlığı bünyesinde lisans düzeyinde eğitim vermek üzere kurulmuştur. Fakülte’nin asıl amacı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ihtiyaç duyduğu ilk düzey polis yöneticilerinin yetiştirilmesidir. Fakültemizden mezun olan öğrencilerimiz mezuniyetlerini müteakip Emniyet Teşkilatı’nın değişik birimlerine Komiser Yardımcısı rütbesiyle atanmaktadır. 
Fakültemiz altı Bölüm Başkanlığından oluşmaktadır. Bunlar; 
1. Ceza Adaleti Bölüm Başkanlığı, 
2. Güvenlik Yönetimi Bölüm Başkanlığı, 
3. Kamu Yönetimi Bölüm Başkanlığı, 
4. Zorunlu ve Uygulamalı Dersler Bölüm Başkanlığı, 
5. Uluslararası Güvenlik Bilimleri Bölüm Başkanlığı, 
6. Sınır Güvenliği Bölüm Başkanlığıdır. 
Fakültemizde verilen eğitim sekiz dönem olacak şekilde toplam dört başarılı yıl sürmektedir. Her dönem en az 14 hafta sürmektedir. 
Öğrencilerimizin gerek teorik gerekse de pratik bakımdan en son uygulama ve anlayışlar ışığında yetiştirilmesine çalışılmaktadır. 
Ayrıca öğrencilerimizin hukuki bakımdan kuvvetli bir donanımla, evrensel ifade özgürlüğü ile insan haklarına saygılı birer birey olarak yetiştirilmelerine son derece özen gösterilmektedir.
Bologna Sürecine katılmış bir yüksek öğretim kurumu olarak, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi öğrencilerine Avrupa Kredi Transfer Sistemi’ne uyumlu bir eğitim-öğretim sunmaktadır.
Uluslararası polis işbirliğinin en önemli enstrümanlarından birisi de ortak eğitim programlarının uygulanmasıdır. Ülkemizin uluslararası güvenlik alanındaki işbirliğine katkısının artırılması ve uluslararası güvenlik politikalarının tespitinde etkinlik kazanmasının temini için ikili anlaşmalarla birçok coğrafi ve kültürel komşu ülkeden öğrenciler Fakültemizde eğitim görmektedir. Fakültemizde 19 farklı ülkeden öğrenci bulunmaktadır. 
Akademimiz ve Fakültemiz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız lütfen tıklayınız.
Polis Akademisi Başkanlığı Gölbaşı / ANKARA | Telefon: 0 (312) 499 70 02 | Kullanım Koşulları | Gizlilik Şartları | Sıkça Sorulan Sorular |